w

Zobacz niesamowite zdjęcia kosmosu!

Dobra wiadomość dla fanów kosmosu i astrologii! W sieci pojawiły się nowe, spektakularne zdjęcia kosmosu. Ich autorem jest… teleskop Hubble’a. Od ponad 30 lat dostarcza on naukowcom informacji o kosmosie, zgłębiając jego tajemnice. Teleskop Hubble’a wykonuje niesamowite zdjęcia z różnych zakątków wszechświata.

Czym jest teleskop Hubble’a?

Kosmiczny teleskop Hubble’a na orbitę okołoziemską został wysłany 24 kwietnia 1990 roku i zameldował się na niej dzień później. Jego wysłanie w kosmos uważane jest za moment przełomowy, który otworzył nową epokę w dziejach badań kosmosu. Kosmiczny teleskop został nazwany na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble’a i mimo początkowych problemów (konieczność wysłania specjalnej misji w celu naprawy lustra urządzenia), dziś dostarcza on znacznej wiedzy o wszechświecie. Dzięki dostarczanym przez niego informacją udało się ustalić m.in. prędkość, z jaką rozszerza się wszechświat.

Polub nas na Facebooku     

View this post on Instagram

This #HubbleClassic is the sharpest view of the Orion Nebula ever captured by Hubble. Released 13 years ago this month, it revealed never-before-seen stars, swirls of gas shaped by massive stars born in the giant stellar nursery, and dusty disks around young stars where planets might also be forming. For more information on Hubble, follow the link in our bio. Credits: NASA, ESA, M. Robberto (Space Telescope Science Institute/ESA) and the Hubble Space Telescope Orion Treasury Project Team #NASA #Hubble #space #science #astronomy #universe #telescope #cosmos #orion #nebula

A post shared by Hubble Space Telescope (@nasahubble) on

Polub nas na Facebooku     

Niesamowite zdjęcia z kosmosu

Teleskop Hubble’a od 30 lat dostarcza również spektakularne zdjęcia z kosmosu. To one w znacznej mierze przyczyniły się do popularyzacji wiedzy o wszechświecie. Naukowcy podkreślają jednak, że efekty, jakie widzimy na zdjęciach publikowanych w Internecie to zazwyczaj dzieło programów graficznych. Wynika to z tego, że okołoziemski teleskop optyczny nie robi zdjęć w kolorach, które rozróżnia ludzkie oko. Oglądane kolory na podstawie długości fali naukowcy z NASA dopasowują do kolorów w RGB, czyli tych rozróżnianych przez człowieka. Długie fale zamieniane są na czerwienie, środek skali to zielenie, a fale krótkie to kolor niebieski.

Źródło: komputerswiat.pl

Zdjęcie główne: unsplash.com

 

Sprytni Włosi – zobacz, jak wydają zamówienia na wynos

Rajd Dakar – znany i nieznany