w

Woda w Gangesie zdatna do picia! Dawno nie była tak czysta

Dobra wiadomość dociera do nas z Indii. Stan wody w Gangesie jest najlepszy od kilku lat. Eksperci twierdzą, że nadaje się nawet do picia. Jakość wody w rzece poprawiła się szczególnie w pobliżu dwóch miast – Haridwar oraz Rishikesh.

Święta rzeka dla hinduizmu

Rzeka Ganges płynie w południowej Azji. Przepływa przez Indie i Bangladerz, a jej źródła znajdują się w Himalajach. Długość rzeki wynosi 2700 km. Ganges jest świętą rzeką dla Hindusów – stanowi ucieleśnienie bogini Gangi. Wierzą oni, że rytualne kąpiele w jej wodach zmyją z nich grzechy. To, dlatego każdy religijny hinduista chce odbyć pielgrzymkę do rzeki, a najlepiej do jej źródeł.

Polub nas na Facebooku     

Do tej pory jednak kąpiel w Gangesie mogła się źle zakończyć. Wszystko ze względu na ogromne zanieczyszczenie wód rzeki. Pływające w niej ścieki i odpady sprawiały, że kąpiele były niewskazane dla zdrowia.

Ganges coraz czystszy

Jakoś stanu wód rzeki Ganges znacznie poprawiła się w czasie przymusowego lockdwon, nałożonego z powodu pandemii koronawirusa. Serwis Times od India powołując się na profesorów z Gurukul Kangri University, zajmujących się środowiskiem podaje, że woda z Gangesu obecnie nadaje się nawet do rytualnego picia. Poprawa ta wynika z tego, że do Gangesu trafia obecnie mniejsza ilość ścieków przemysłowych oraz tych pochodzących z hoteli. Dodatkowo z rzeki nie korzystają sami mieszkańcy oraz przybywający nad rzekę pielgrzymi.

Informacje o coraz czystszym Gangesie potwierdza również sekretarz Generalny Organizacji Ganga Sabha, która zajmuje się kampaniami na rzecz oczyszczania świętej rzeki Hindusów.

Ganges wcześniej.

Źródło: Times of India

Ucz się online! Darmowe kursy na uczelniach Ivy League

Co Cię blokuje? Poznaj przyczynę swoich niepowodzeń!