w

Rajd Dakar – znany i nieznany

Chyba każdy wie, czym jest Rajd Dakar, który od wielu lat fascynuje miłośników samochodów. Przez bardzo wiele lat nosił nazwę Paryż- Dakar, tak właśnie bowiem prowadziła trasa rajdu.

fot: Pixabay

Niebezpieczny i trudny 

Polub nas na Facebooku     

Rajd początkowo przebiegał przez kraje afrykańskie, dlatego uczestnicy musieli się zmierzyć przede wszystkim z bardzo ciężkimi warunkami atmosferycznymi.  Ponadto trasa rajdu – najdłuższa liczyła aż 15 tysięcy kilometrów także jest sporym obciążeniem zarówno dla sprzętu, jak i dla ludzi. W rajdzie startują samochody osobowe, ciężarówki, motocykle a od niedawna także quady. To dla twórców pojazdów spore wyzwanie, bowiem nie ma zbyt wielu ograniczeń, jak chodzi o ich modyfikacje. Wiele firm tworzy egzemplarze specjalnie na tą okazje, które nie są potem dostępne w takiej konfiguracji w sprzedaży. Od początku organizowania rajdu impreza została odwołana tylko raz, powodem tego było realne zagrożenie terrorystyczne.

Polub nas na Facebooku     

54 ofiar

Ponadto Rajd Dakar wskazywany jest jako impreza, która pochłonęła sporo ofiar, przez wszystkie lata zginęło 54 osoby. Jedną z ofiar, której  śmierć jest do dzisiaj wspominana był pomysłodawca całego rajdu. Zdarzenie miało miejsce w 1986, natomiast nie brał on udziału w rajdzie, zginął w katastrofie helikoptera. Ponadto niemal normą jest to, że do końca dociera mało uczestników. Bywa że niecała połowa jest w stanie pokonać trasę bez żadnych problemów. Wprawdzie uczestnicy są obserwowani, w każdej chwili mogą poprosić o pomoc, jednakże z problemami na trasie powinni sobie poradzi samodzielnie.

Zobacz niesamowite zdjęcia kosmosu!

Startuje pierwsze w Polsce kino samochodowe. Wybierzesz się na seans?