w

Oslo buduje modernistyczną linię metra

Dobre informacje dla sympatyków modernistycznej architektury. W Oslo do 2025 roku ma zostać uruchomiona nowa linia metra. Ma ona liczyć sześć stacji i łączyć centrum miasta z półwyspem Fornebu. Co w niej atrakcyjnego? Projekt został przygotowany w iście modernistycznym stylu. Zobacz, czym będzie się wyróżniał.

Polub nas na Facebooku     

Nowa linia metra w Oslo

Linia metra Fornebu ma łączyć półwysep o tej samej nazwie z centrum miasta. Jeszcze do niedawna mieściło się tu lotnisko norweskiej stolicy, jednak wraz z jego zamknięciem w 1988 roku przestrzeń zabudowywana była biurami i budynkami mieszkalnymi. Obecnie planuje się, że we Fornebu pracować będzie 20 tysięcy osób i mieszkać 6 tysięcy. Już teraz można powiedzieć, że będzie to jedno z lepszych miejsc do zamieszkania w Oslo. Wszystko dzięki temu, że znajduje się blisko jednego z najbogatszych przedmieść miasta. Na atrakcyjność dzielnicy wpłynie też nowa inwestycja, jaką są projekty stacji metra.

Stacje metra na miarę przyszłości

Nowoczesny design i rozmach to cechy, które wyróżniać będą stacje nowej linii metra w Oslo. Dwie z nich zostały zaprojektowane przez najbardziej znaną firmę architektoniczną na świecie, czyli Zaga Hadid Architects. Pozostałe cztery stacje to dzieło Gottlieb Paludan, Asplan Viak i Mestres Wåge Arkitekter.

Polub nas na Facebooku     


Za najbardziej reprezentacyjną już na etapie projektu uznaje się stacje Fornebu Senter, autorstwa Zaha Hadid Architects. Stacja ma mieć niesamowite wejście z szerokim dachem, który zakrzywia się nad przeszkloną halą. Na dachu stacji zaplanowana została ścieżka rowerowa oraz alejki spacerowe dla pieszych. Całość ulokowana będzie w pagórkowatym parku, który pocięty będzie ścieżkami. Całość projektów przypomina budynek Heydar Aliyev Cultural Center w Baku.
Norwegia inspiracją dla architektury modern

Twórcy i projektanci nowych stacji metra deklarują, że inspiracje czerpali z norweskich krajobrazów. Architektura ma bowiem nawiązywać do gór, fiordów lodowców, które znajdują się w tym skandynawskim kraju. ZHA podkreśliła, że w projekcie ważna jest nie tyle estetyka co jakość życia mieszkańców oraz ekologia.

Źródło: miasto2077.pl/

Pierwsze kino samochodowe w Polsce – gdzie powstanie?

Zielone przystanki w Holandii