w

Czesi zapraszają na wystawę maseczek na twarz

Na znak, że koronawirus będzie historią, Czeskie Muzeum Narodowe otwiera wystawę masek na twarz. Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku, kiedy to w Czechach zniesionych będzie część obostrzeń dotyczących noszenia maseczek. Co będzie można zobaczyć na tej nietypowej wystawie?

Historia maseczki na twarz

Europejczykom jeszcze do niedawna maseczki noszone na twarzy kojarzyły się z pracownikami służby zdrowia lub Azjatami, którzy chcieli się chronić przed zanieczyszczeniami powietrza. Dziś maseczki to codzienna rzeczywistość. Wiele krajów nakazuje ich noszenie w przestrzeni publicznej. Chcąc umilić ten nieprzyjemny nakaz, wiele firm proponuje maseczki w różnych wzorach, kolorach, deseniach. Już niedługo maseczkową modę będzie można oglądać w Czeskim muzeum Narodowym.

Polub nas na Facebooku     

Fot. unsplash.com

Czechy jako jedne z pierwszych krajów w Europie nakazały swoim obywatelom obowiązkowe zasłanianie nosa i ust poza domem. Bez względu na duże braki maseczek ochronnych wiele Czechów zdecydowało się na ich samodzielną produkcję.

Maseczki do muzeum

W tym tygodniu rząd czeski łagodzi obostrzenia co do noszenia maseczek ochronnych. Nosić będzie trzeba je jedynie w transporcie publicznym i budynkach użyteczności publicznej np. urzędach czy muzeach. Modele maseczek wyprodukowane w domu nie popadną jednak w zapomnienie. W Muzeum Narodowym otwierana jest bowiem wystawa, która ma gromadzić najlepsze okazy. „Obecnie istnieje ogromna ilość produktów, które warto pozostawić dla potomności i pokazać pokoleniom. Maski są wyraźnym symbolem obecnej sytuacji” – wyjaśnia kustosz Mira Burianova.

Polub nas na Facebooku     

Maseczki, które znajdą się na wystawie to te dostarczone przez obywateli Czech. Wśród prezentowanych modeli znajdą się zarówno te z motywem ludowy, jak i zabawne projekty czy te nawiązujące do symboli narodowych. Ważnymi eksponatami będą również maseczki wykonane przez dzieci z autyzmem.

Źródło: reuters.com

Zdjęcie główne: unsplash.com

Zobacz niesamowite zdjęcia kosmosu!

Startuje pierwsze w Polsce kino samochodowe. Wybierzesz się na seans?