w

Białe noce w Polsce. Sprawdź, kiedy zobaczysz je w swoim mieście

Białe noce kojarzą się głównie ze Skandynawią. Okazuje się jednak, że występują również w Polsce. To zjawisko astronomiczne nad Wisłą pojawi się już w czerwcu. Gdzie i kiedy dokładnie będzie można je oglądać?

Czym są białe noce?

Białe noce to cykliczne zjawisko astronomiczne. Występuje ono na dużych szerokościach geograficznych. Polega na tym, że obserwując niebo, można zobaczyć, jak zmierzch przechodzi w brzask. Ma się więc wrażenie, że niebo pozostaje jasne. Wynika to z tego, że zachodzi zjawisko rozproszenia światła w górnych warstwach atmosfery. Białe noce obserwować można wiosną i latem.

Polub nas na Facebooku     

Zaczęło się – Polskę stopniowo opuszczają… noce 😱Nadciąga czas białych nocy! 🌅"Czekaj! Co? Jakie białe noce?!" z…

Opublikowany przez Z głową w gwiazdach Czwartek, 14 maja 2020

Białe noce w Polsce

Białe noce wbrew pozorom nie występują tylko na dalekiej północy. Można je obserwować również w Polsce i to praktycznie przez okres ponad 1,5 miesiąca. Najwcześniej zaczną pojawiać się na północy kraju i z czasem obejmą całe terytorium Polski. Od 10 maja do 2 sierpnia białe noce będą mogli oglądać mieszkańcy Trójmiasta i okolic. Od 8 do 24 lipca białe noce będą widoczne natomiast w Warszawie. Najkrócej białe noce zagoszczą na południu kraju. W województwie śląskim pojawią się one dopiero na koniec maja i potrwają do 11 lipca.

Polub nas na Facebooku     

Gdzie najlepiej obserwować białe noce?

Jeśli polskie białe noce Cię nie zadowalają, to najlepszym miejscem do obserwowania białych nocy będzie Sankt Petersburg. To rosyjskie miasto zyskało miano stolicy białych nocy. Świętuje się je tam od końca maja do połowy lipca, a największe nasilenie przypada między 19 czerwca a 2 lipca. W tym czasie dzień w Sankt Petersburgu trwa nawet 19 godzin. Świętem białych nocy jest organizowany w Sankt Petersburgu Festiwal Białych Nocy.

Źródło: dziennikbaltycki.pl

Zdjęcie główne: pexels.com

Zobacz niesamowite zdjęcia kosmosu!

Startuje pierwsze w Polsce kino samochodowe. Wybierzesz się na seans?